top of page

Būdvardžių laipsniai (Degrees of Comparison)

Kas tai? Būdvardžių laipsniai - būdvardžių formos, kurios padeda apibūdinti daiktus juos apibūdinant ar lyginant tarpusavyje. Tiek lietuvių, tiek anglų kalboje būdvardžių laipsniai yra trys: nelyginamasis, aukštesnysis ir aukščiausiasis.

Nelyginamasis laipsnis Kaip galime suprasti iš pavadinimo, nelyginamasis būdvardžio laipsnis nieko nelygina tarpusavyje, bet yra naudojamas daiktui apibūdinti, pavyzdžiui: Tom is tall. Anglų kalboje šio laipsnio būdvardžiai nėra keičiami.

Aukštesnysis laipsnis Tuo tarpu aukštesnysis būdvardžio laipsnis yra naudojamas lyginant du daiktus, žmones ar gyvūnus tarpusavyje, pavyzdžiui: Tom is taller than Dan.

Aukščiausiasis laipsnis Aukščiausiasis būdvardžio laipsnis naudojamas norint iš kelių daiktų, gyvūnų ar žmonių išrinkti vieną "patį pačiausią", pavyzdžiui: Tom is the tallest in his class.

Būdvardžių laipsniavimo taisyklės Lietuvių kalboje laipsniuodami būdvardžius keičiame jų galūnes. Anglų kalboje yra trys skirtingos būdvardžių laipsniavimo taisyklės: taisyklingas laipsniavimas, netaisyklingas laipsniavimas ir išimtys.

Taisyklingas laipsniavimo būdas Šis būdas yra taikomas tik labai trumpiems, 1 arba retais atvejais 2 skiemenų žodžiams. Kaip ir lietuvių kalboje, tokie būdvardžiai sudaromi pridedant skirtingas galūnes:

  • nelyginamasis - galūnės neturi (tall);

  • aukštesnysis - pridedama galūnė -er (taller);

  • aukščiausiasis - pridedama galūnė -est bei artikelis the (the tallest) (artikelis naudojamas, nes grupėje gali būti tik vienas aukščiausias žmogus).

tall - taller - the tallest

Pridedant galūnes žodžiai gali nesikeisti arba pakeisti rašybą trimis būdais: Jei žodis baigiasi e, pridedant galūnes vis tiek rašoma tik viena e: nice-nicer-the nicest (ee=e);Jei žodis baigiasi y, pridedant galūnes y sutrumpėja į i: easy-easier-the easiest (y=i);Jei paskutinės žodžio raidės yra priebalsė-balsė-priebalsė, paskutinė priebalsė sudvigubėja: big-bigger-the biggest (PBPx2).


Netaisyklingas laipsniavimo būdas Netaisyklingas laipsniavimo būdas taikomas ilgiems būdvardžiams, turintiems 2 skiemenis ar daugiau. Būdvardžio laipsniai sudaromi ne žodžio gale pridedant galūnę, bet prieš būdvardį pridedant pagalbinius žodžius:

  • nelyginamasis - nepridedame nieko (interesting);

  • aukštesnysis - pridedame žodį more (more interesting);

  • aukščiausiasis - pridedame žodžiu the most (the most interesting).

interesting - more interesting - the most interesting


Išimtys Keli anglų kalbos žodžiai nepaklūsta nei taisyklingo, nei netaisyklingo laipsniavimo taisyklėms. Šiuos žodžius ir jų laipsniu būtina išmokti mintinai: good - better - the best bad - worse - the worst many - more - the most little - less - the least

2,971 views0 comments

Comentários


bottom of page